Nowy start dla Twojej skóry – usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego laserem

Decyzje, które kiedyś wydawały się strzałem w dziesiątkę, dziś często okazują się źródłem kompleksów. Masz niechciany tatuaż, niemodny makijaż permanentny lub malunki na ciele, które z biegiem lat przestały dobrze wyglądać? Dzięki nowoczesnej technologii laserowej możesz przywrócić swojej skórze naturalny wygląd.

Kiedy warto się zdecydować na usunięcie pigmentu ze skóry?

Klasyczne tatuaże polegają na wprowadzeniu pigmentu o różnych kolorach w głąb skóry, przez co są trwałe. Z czasem jednak mogą blaknąć i zmieniać kształt, do czego przyczyniają się m.in. postępujące procesy starzenia, skutkujące zwiotczeniem tkanek, a także niskiej jakości techniki i barwniki stosowane lata temu. Zdarza się też, że tatuaż, który miał być symbolem lub pamiątką, obecnie okazuje się złym wspomnieniem. W takich przypadkach można rozważyć jego usunięcie z pomocą laserów.

Z kolei makijaż permanentny, chociaż potocznie określa się go jako stały, zwykle utrzymuje się maksymalnie do kilku lat. Wynika to z płytszej aplikacji pigmentu, dzięki której z założenia co pewien czas można zmieniać swój wygląd z pomocą tego rodzaju malunków. Niestety w praktyce stosunkowo często bywa inaczej. Zastosowane pigmenty z czasem mogą ulegać reakcjom chemicznym i fizycznym, skutkującym np. zmianami odcienia makijażu permanentnego – niekiedy wcześniej piękny brąz brwi staje się nieestetycznym bordo, a cienkie i równe kreski na powiekach okazują się zniekształconą, szarą falą. Wówczas także wiele osób decyduje się na wcześniejsze usunięcie makijażu permanentnego.

Innym powodem decyzji o usunięciu tatuażu czy makijażu jest po prostu chęć powrotu do wcześniejszego, naturalnego wizerunku. Część osób decyduje się natomiast na ten krok, aby ,,zwolnić miejsce” na kolejne ozdoby. Bez względu na intencję, barwniki głęboko osadzone w skórze można usunąć tylko z pomocą technologii, które docierają do takich miejsc – laseroterapii.

Czym są i jak działają lasery do usuwania tatuażu i makijażu permanentnego?

Lasery to urządzenia, które emitują wiązkę energii o częstotliwości określonej względem potrzeb. W przypadku tatuaży oraz ich form w postaci makijażu permanentnego, zastosowanie znajdują sprzęty, których wiązka absorbowana jest przez wybrane barwniki.

Stosuje się np. lasery neonowo-yagowe (Nd:Yag) Q-Switch. Emitują one bardzo krótkie w czasie trwania impulsy światła, liczone w nanosekundach. Oddziałują one na cząsteczki barwników zlokalizowane w skórze, prowadząc do rozbicia atramentu na mniejsze frakcje. Drobniejsze fragmenty pigmentu są kolejno usuwane na drodze naturalnych procesów metabolicznych organizmu.

Jakie rysunki na ciele można usunąć laserowo?

Najłatwiej usunąć tatuaże i makijaże permanentne wykonane czarnym lub granatowym pigmentem. Jednak udając się do renomowanej kliniki, dysponującej wysokiej jakości sprzętem, często można pozbyć się także barwników kolorowych. Zabiegi z użyciem laserów neonowo-yagowych przeznaczone są do usuwania m.in.:

  • tatuaży,
  • makijażu permanentnego z ust, brwi, powiek;
  • niektórych zmian pigmentacyjnych.

Ile zabiegów laserowych trzeba wykonać, aby przywrócić skórze naturalny wygląd?

Jednorazowy zabieg zwykle pozwala na znaczne rozjaśnienie makijażu czy tatuażu. Jednak aby pozbyć się go całkowicie lub znacznie zredukować jego widoczność najczęściej konieczne jest wykonanie kilku powtórzeń, w odstępach co kilka tygodni. W przerwach między zabiegami część pigmentu ulega naturalnemu wchłanianiu i wydalaniu przez organizm.

Zarówno liczba, jak i częstotliwość zabiegów laserowego usuwania pigmentu ze skóry zależą od wielu czynników, głównie:

  • koloru i wielkości tatuażu i makijażu permanentnego;
  • wieku ,,ozdoby” – stare rysunki na ciele zwykle usuwa się łatwiej, ponieważ często są one wykonane z niskiej jakości barwników;
  • głębokości wprowadzenia pigmentu w skórę;
  • stylu życia, wieku pacjenta, jego tempa metabolizmu.

Decyzję o wyborze techniki, urządzenia, częstotliwości i liczbie zabiegów laserowych podejmuje lekarz medycyny estetycznej. Specjalista ma na uwadze rodzaj makijażu lub tatuażu trwałego, jego lokalizację, a także indywidualne potrzeby pacjenta. Jeśli chcesz usunąć tego rodzaju malunek ze skóry, możesz umówić się na konsultację w Klinice NaturaMed w Nowym Sączu.  

Materiał promocyjny

Photo of author

Agnieszka Czajkowska

Nazywam się Agnieszka Czajkowska. Specjalizuję się w przedłużaniu rzęs, dbając o naturalny wygląd i zdrowie oczu. Na blogu dzielę się wiedzą i doświadczeniem, pomagając innym odkryć tajniki pięknych rzęs. Moim celem jest podkreślanie naturalnego piękna każdej kobiety.

Dodaj komentarz